نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ – بخش اول

نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ – بخش اول

دو سال از عرضه آخرین گوپرو هیرو می‌گذرد. خیر، جلسه پارسال به‌حساب نمی‌آید. آنچه مدنظرم است، رونمایی از چند دوربین است که سال‌هاست GoPro در پاییز هرسال برگزار می‌کند. GoPro در ماه سپتامبر، همراه با یک درون و جیمبال، از سه دوربین جدید هم رونمایی کرد.
این مقاله فقط درباره گوپرو هیرو ۵ بلک است. اتفاق جالب‌تر آنکه برای اولین بار پس از مدت‌ها رقیب گران‌قیمت شایسته‌ای برای GoPro پیدا شده است: گارمین VIRB Ultra 30. این دو دوربین با فاصله ۱۹ روز از یکدیگر وارد بازار شدند و جالب اینکه ویژگی‌های آن‌ها بسیار شبیه است. هر دو مزایا و معایبی دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره خواهم کرد و نتیجه کلی می‌گیرم. بدون شک، این دو بهترین دوربین‌ها در نوع خود هستند و رقابت بین آن‌ها منجر به ارتقای آن‌ها در آینده خواهد شد و همه این‌ها به نفع مصرف‌کنندگان است.
با این مقدمه، قبل از بررسی وزن و ابعاد به سراغ محتویات جعبه می‌رویم!

محتویات جعبه دوربین گوپرو هیرو ۵:

گوپر هیرو 5 بلک - گوپرو ایراندر بخش محتویات جعبه، دو انتخاب دارید. یا می‌توانید ویدئوی کامل زیر را ببینید یا به عکس‌ها نگاهی بیندازید. پیشنهاد می‌کنم، هر دو را ملاحظه کنید. در ویدئو، تفاسیر جالبی وجود دارد.

در قسمت عکس‌ها با گوپر هیرو ۵ بلک در جعبه شروع می‌کنیم. دوربین بالای جعبه و درون محفظه‌ای شیشه‌ای بسته‌بندی‌شده که به‌راحتی می‌توان اندازه آن را مشاهده کرد.گوپر هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
سپس، وقتی پوشش خارجی را باز می‌کنیم، دوربین روی یک صفحه پایه قرار گرفته و جعبه سفید کوچکی زیر آن قرار دارد:
دوربین گوپرو هیرو 5 بلک در کنار جعبه سفید آن - گوپرو ایران
درواقع می‌توان از این صفحه پایه بعداً به‌عنوان یک تکیه‌گاه ساده استفاده کرد پس آن را دور نریزید!
سپس باید محتویات جعبه را خارج کنیم. چیز زیادی اینجا نیست. به دلیل اینکه نیازی به غلاف خارجی نیست، باید با عصر درهای غلاف اضافی و ازاین‌دست وسایل خداحافظی کنیم.
محتویات گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
بهتر است GoPro را از روی پایه برداریم و کمی اجزایش را از هم باز کنیم:
قاب و دوربین گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
حالا می‌توانیم همه اجزای آن را ببینیم. ابتدا سراغ دو ماونت چسبی می‌رویم که یکی تخت و دیگری منحنی است. نگران نباشید، به‌راحتی می‌توانید با قیمتی اندک هزاران قاب شبیه به این را از سایت گوپرو ایران بخرید.
سپس آداپتور پایه را می‌بینید که برای ماونت­های چسبی استفاده می‌شود، به‌اضافهٔ یک پیچ انگشتی که برای همهٔ ماونت­های دوربین‌های گوپرو می‌توان از آن استفاده کرد. می‌بینید که آداپتور پایه یک محافظ لاستیکی دارد که از سر خوردن دوربین روی ماونت جلوگیری می‌کند. این درواقع جایگزین همان محافظ لاستیکی سفیدی است که قبلاً داشتید و نمی‌دانستید از آن چطور باید استفاده کرد.
آداپتور پایه و پیچ انگشتی گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
راهنمای استفاده دوربین را هم فراموش نکنید.
راهنمای استفاده دوربین گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
به کابل USB-C می‌رسیم. بله. این بار USB-C دیگر نه از مینی یو.اس.بی. خبری هست  نه از میکرو یو.اس.بی.کابل USB-C گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
بعدی، ماونت قابی است که خود دوربین گوپرو در آن قرار می‌گیرد و البته ماونت استاندارد گوپرو در پایین آن و یک سوراخ برای دسترسی به پورت‌ها (برای شارژ کردن درحالی‌که دوربین در قاب قرار دارد، در خانه یا حتی در حال فیلم‌برداری قابل‌استفاده است)  در آن تعبیه شده است.
ماونت قاب دوربین گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
حالا باتری گوپرو هیرو ۵ را می‌بینید که با تمام باتری‌های قبلی گوپرو متفاوت است.
باتری گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران

باتری گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایران
و درنهایت خود دوربین گوپرو هیرو ۵ بلک بدون قاب.
دوربین گوپرو هیرو 5 بلک بدون قاب - گوپرو ایران

دوربین گوپرو هیرو 5 بلک بدون قاب - گوپرو ایران

دوربین گوپرو هیرو 5 بلک بدون قاب - گوپرو ایران
مقایسه اندازه و وزن

در ویدیوی بخش قبلی، این دوربین را با چند دوربین دیگر مقایسه کردیم و ازلحاظ وزن هم آن‌ها را سنجیدیم. بخش مربوط به مقایسه وزن دوربین‌ها در چند دقیقه آخر ویدیوست اگر خواستید می‌توانید برگردید و دوباره آن را مرور کنید. در تصاویر زیر هم می‌توانید تفاوت اندازهٔ مدل‌های دوربین‌ها را ببینید. اول مقایسهٔ اندازهٔ گوپرو هیرو ۵ با گوپرو هیرو ۴ سیلور/بلک (سایز مشابه):
مقایسهٔ اندازهٔ گوپرو هیرو 5 با گوپرو هیرو 4 سیلور/بلک - گوپرو ایران

01حالا مقایسه گوپرو هیرو ۵ بلک با گوپرو هیرو سشن:
مقایسه اندازه گوپرو هیرو 5 بلک با گوپرو هیرو سشن - گوپرو ایران

و حالا گوپرو هیرو ۵ بلک با گارمین VIRB اولترا ۳۰:

مقایسه اندازه گوپرو هیرو 5 بلک با گارمین VIRB اولترا 30 - گوپرو ایران

مقایسه دوربین گوپرو هیرو 5 با گارمین در حالت ضد آب - گوپرو ایرانو اینجا تصویر مقایسه دو دوربین را با قاب ضدآب آن می‌بینید:

مقایسه دوربین گوپرو هیرو 5 با گارمین در حالت ضد آب - گوپرو ایراندر ویدیوی مقایسه، تمامی وزن‌ها را به تفکیک گفته‌ایم اما یک‌بار دیگر آن را به‌صورت مکتوب می‌آوریم:

گوپرو هیرو۵  بلک ۱۱۷ گرم
گوپرو هیرو ۵ با قاب ۱۴۴ گرم
گوپرو سشن ۵ ۷۳ گرم
گوپرو سشن با قاب ۸۹ گرم
گوپرو سشن ۴ ۷۳ گرم
گوپرو سشن با قاب قدیمی ۹۰ گرم
گوپرو هیرو ۴ سیلور ۸۸ گرم
گوپرو هیرو ۴ سیبور با قاب ضدآب ۱۴۲ گرم
گارمین VIRB اولترا ۳۰  ۸۹ گرم
گارمین VIRB اولترا ۳۰ با قاب ضدآب ۱۵۸ گرم

 

امکانات جدید هیرو ۵

امکانات جدید هیرو 5 - گوپرو ایرانباوجوداینکه گوپرو هیرو ۵ بسیاری از امکانات نسل‌های قبلی این نوع دوربین‌ها را دارد، چند امکان جدید هم درزمینه رزولوشن ویدیو و عکس به آن افزوده شده. درواقع هیچ امکانی به‌تنهایی نمی‌تواند قدم بزرگی در پیشرفت صنعت دوربین‌های اکشن کم باشد اما این امکانات وقتی در کنار هم قرار گرفته‌اند توانسته‌اند تغییرات قابل‌توجه و مهمی را نسبت به گوپرو ۴ بلک ایجاد کنند. در این بخش بیشتر به این امکانات تازه می‌پردازیم و در بخش‌های دیگر بیشتر به سراغ عملکرد دوربین می‌رویم و به جزئیاتی درباره امکانات جدید هم اشاره خواهیم کرد.
تماماً ضدآب: احتمالاً مهم‌ترین نکته گوپرو هیرو ۵ بلک این است که بدون نیاز به قاب جداگانه، که در گوپرو هیرو ۴ سشن استفاده می‌شد، تماماً ضدآب است. درواقع جنس قاب بیرونی دوربین همان جنس پلاستیکی است و این به این معنی است که می‌توانید دوربین را با خیال راحت تا عمق ۱۰ متری در آب ببرید. دوربین هیرو 5 را با خیال راحت تا عمق 10 متری در آب ببرید - گوپرو ایراناگر می‌خواهید در عمق بیشتری از ده متر داخل آب از دوربین استفاده کنید باید قاب غواصی را تهیه کنید که تا عمق ۶۰ متری هم می‌توان از آن استفاده کرد.
حالا می‌رسیم به یک ویژگی جذاب دیگر. لنز جلویی دوربین قابل جدا کردن است و (یعنی اگر خراشی روی لنز بیافتد) می‌توانید آن را تعویض کنید. اما بدون لنز هم دوربین تا عمق ۳ متری ضدآب است و لازم نیست در صورت ضربه خوردن نگرانی داشته باشید. بااین‌حال جدا کردن لنز در چنین شرایطی دشواری‌هایی دارد. درنتیجه کمتر پیش می‌آید که این اتفاق در اثر یک تصادف بیافتد مگر برخورد دوربین مثلاً با سرعت زیاد با یک صخره که خب در آن شرایط کمترین نگرانی شما قاب لنز خواهد بود.

دوربین گوپرو هیرو 5 در زیر آب - گوپرو ایراندر چنین شرایطی باید نگران سرپوش پورت USB-C/HDMI باشید. این سرپوش در مواقع شارژ کردن دوربین و جای دادن آن روی پهباد کارما جدا می‌شود.

درپوش پورت یو اس بی دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایرانالبته  سرپوش پورت‌ها وقتی قفل شده به‌راحتی بازی نمی‌شود و باید دکمه‌ای را برای باز کردن آن فشار دهید. البته باید مراقب باشید این سرپوش را بعد از شارژ کردن دوربینتان یا زمانی که کابلی به آن متصل است، گم نکنید. البته گوپرو این سرپوش‌ها را به‌صورت لوازم جانبی هم می‌فروشد و بهتر است یک سرپوش یدک تهیه کنید و برای مواقع ضروری در سفر در کیف خود همراه داشته باشید. چون خود من که مطمئنم دریک سفر احتمالاً در بدترین موقع ممکن آن را گم می‌کنم و از عکس گرفتن زیر آب محروم می‌شوم. حالا که صحبت از این سرپوش‌های محافظ شد که احتمال گم شدنشان زیاد است، باید به درب باتری هم توجه کنید که هم باتری دوربین و هم کارت micro-SD را نگه می‌دارد.

درب باتری گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایراننمایشگر لمسی: گوپرو هیرو ۵ همان نمایشگر لمسی مدل هیرو ۴ سیلور را دارد اما پیشرفته‌تر. اگر یادتان باشد، هیرو ۴ بلک نمایشگر نداشت و خب این ویژگی آن را برای من به‌شخصه به دوربین روزمره بهتری در مقایسه با هیرو ۴ بلک تبدیل کرده بود.
صفحه نمایش لمسی گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران
بااین‌حال نمایشگر لمسی گوپرو هیرو ۵ در مقایسه با نمایشگر هیرو ۴ سیلور تفاوت‌های کاملاً ملموسی دارد. سیستم منوی آن برای دسترسی راحت‌تر به تنظیمات دوربین تغییر کرده و همین‌طور دکمه‌هایی که تنظیمات اصلی را در اختیارتان می‌گذارند دسترس بهتری دارند مثلاً در حالت فیلم‌برداری، رزولوشن و اندازه فریم را به شما نشان می‌دهد.
به‌راحتی با لمس این گزینه‌ها می‌توانید تنظیمات را عوض کنید. در رزولوشن‌های مختلف فقط اندازه‌های فریم موجود روی صفحه نمایشگر دیده می‌شود. روی کاغذ این ویژگی به نظر بسیار خوب است اما در عمل بیش از آنکه من انتظار داشتم کار پرزحمتی است. علتش هم این است که گزینه رزولوشن‌های مختلف آن‌قدر زیادند و نزدیک به هم قرار دارند که با اندازه طبیعی انگشت نمی‌توان روی این نمایشگر کوچک به‌راحتی گزینه موردنظر را انتخاب کرد.
اندازه‌های فریم موجود روی صفحه نمایشگر گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران
در سمت راست نمایشگر می‌توانید تنظیمات پیشرفته‌تر را هم برای حالت‌های متفاوت دوربین ازجمله فیلم‌برداری و عکاسی ببینید، تنظیماتی مثل تثبیت تصویر، کنترل صدا و …
تنظیمات پیشرفته‌ برای حالت‌های متفاوت دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران

در قسمت بالای نمایشگر هم می‌توانید به تنظیمات کلی دوربین ازجمله اتصال وای-فای و فرمان صوتی دسترسی داشته باشید.و در سمت چپ هم می‌توانید آرشیو عکس‌ها و ویدیوهایتان را مرور کنید. تمامی این مطالب را می‌توانید با جزئیات کامل در ویدئوی زیر مشاهده کنید.
همه این امکانات هم ضدآب هستند البته در زیر آب نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای این کار نیاز به لمس دکمه‌های در بالا و پایین دستگاه دارید که حالت‌های مختلف دوربین را به‌وسیلهٔ آن می‌توانید عوض کنید. دو دکمه اختصاصی هم به‌صورت جداگانه وجود دارد، یکی در بالای دوربین برای شروع/پایان فیلم‌برداری (در حالت خاموش بلافاصله با لمس این دکمه دوربین شروع به ضبط می‌کند) و دیگری در کنار آن برای تغییر حالت دوربین قرار دارد.

دکمه‌های دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران

متأسفانه اگر در فضای مرطوب باشید این نمایشگر به‌خوبی کار نمی‌کرد. مخصوصاً اگر انگشتانتان خیس باشد در استفاده از آن حسابی دچار مشکل می‌شوید.
همان‌طور که گفتم روی کاغذ، نمایشگر لمسی جدید گوپرو هیرو ۵ ویژگی‌های بسیار خوبی دارد اما هنوز هم نیاز به پیشرفت دارد. در تجربه شخصی من بارها پیش‌آمده که در هنگام تغییر حالت دوربین مثلاً از فیلم‌برداری به عکاسی، لگ زدن‌های صفحهٔ نمایشگر همراه با اندازهٔ گزینه‌های انتخابی بسیار کوچک منجر به اشتباهاتی در تنظیمات انتخابی شده است.
این وضعیت دقیقاً برعکس ویژگی‌هایی است که گارمین VIRB اولترا ۳۰ داشت. بازهم در مقایسهٔ منو و تنظیمات نمایشگر روی کاغذ، گوپرو با اختلاف از گارمین جلوتر است اما در عمل نمایشگر گارمین VIRB اولترا ۳۰ به‌مراتب بهتر از نمایشگر هیرو ۵ بلک کار می‌کنند چون همیشه بدون کوچک‌ترین خطا می‌توان تنظیمات موردنظر را اعمال کرد. بااین‌حال باوجود مشکلات نمایشگر هیرو ۵ بلک، من به‌شخصه آن را به گوپرو هیرو ۵ سشن که نمایشگر ندارد، ترجیح می‌دهم.
فرمان صوتی: درست مثل VIRB  اولترا ۳۰، گوپرو هم در پاییز امسال فرمان صوتی را به محصولاتش اضافه کرد.این به معنی است که می‌توانید به‌راحتی به دوربینتان بگویید: “GoPro, Start Recording” و دوربین شروع به کار خواهد کرد. برای گرفتن عکس و تغییر حالت دوربین از فیلم‌برداری به عکاسی هم می‌توان از همین فرمان‌ها استفاده کرد.
این گزینه را می‌توان خاموش/روشن کرد و در حال حاضر به هفت زبان مجهز است. اگر کنترل از راه دور ریمو را هم تهیه کنید می‌توانید فرمان‌های صوتی را از فاصله‌ای دورتر از دوربینتآن‌هم اجرا کنید.
البته این امکان جدید هم بی‌نقص نیست. متوجه شده که در بیشتر اوقات وقتی ساکن هستم فرمان صوتی بی‌نقص کار می‌کند اما وقتی‌که شروع به حرکت می‌کنم هم در این مدل هم هیرو ۵ سشن هر دو در مقایسه با گارمین عملکرد بدی دارند. در سرعتی نزدیک به ۱۵ کیلومتر بر ساعت فرمان صوتی کاملاً از کار می‌افتد و فرقی ندارد دوربین به کدام جهت باشد. اما گارمین حتی در سرعت بالاتر هم اگر دوربین به سمت خودتان باشد به‌خوبی فرمان‌های صوتی را اجرا می‌کند.
می‌بینید که گوپرو فرمان‌های صوتی بیشتری در مقایسه با گارمین دارد و البته در راهنمای دوربین‌های جدید که در ماه اوت به رسانه‌ها درز کرده بود، نشان می‌داد که گوپرو خواهد توانست فرمان‌های صوتی جدیدی که خودتان ضبط می‌کنید را بعدها اجرا کند که البته این اتفاق هنوز نیفتاده است اما واقعاً امکان جالبی است. اما در عمل گارمین خصوصاً در زمان حرکت بهتر کار می‌کند و فرمان اشتباه کمتری را اجرا می‌کند.
مکان‌یاب و حس‌گرها: هیرو ۵ بلک مجهز به مکان‌یاب است. اما این امکان هیچ کاری برای شما نمی‌کند. چون فقط برای اضافه کردن زمان و مکان شما به عکس‌ها و ویدیوهایتان از آن استفاده می‌شود. درواقع درست مثل همان کاری است که فیس‌بوک و اینستاگرام با عکس‌های شما می‌کنند یعنی می‌گویند شما اینجا بوده‌اید و این عکس را گرفته‌اید. یعنی نمی‌تواند از این امکان برای ثبت موقعیت و مسیر حرکتتان در حال دوچرخه‌سواری، اسکی، موج‌سواری و … استفاده کرد و نمی‌تواند سرعت حرکت را هم روی ویدیو به شما نشان دهد. درواقع امکان مکان‌یاب فقط به شما می‌گوید مثلاً این عکس را در نیویورک گرفته‌اید.
درنهایت باید بگویم که ورزشکاران با این ویژگی دوربین کاملاً ناامید می‌شوند چون می‌خواند اطلاعات کلی مثل سرعت یا مسافتی که طی کرده‌اند را روی ویدیوها داشته باشند.البته گوپرو، اپلیکیشن Dashware پیشرو برای اضافه کردن این اندازه‌گیری‌ها به ویدیو و عکس‌ها را خریداری کرده که می‌توان از آن استفاده کرد. آیکون مکان‌یاب در گوشه سمت چپ نمایشگر دیده می‌شود.
آیکان‌های مختلف روی صفحه نمایش دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران
تثبیت الکترونیکی تصویر ، ثبت عکس با فرمت RAW و آدیو ترک پیشرفته: هر سه این امکان‌ها را باهم بررسی می‌کنم نه به خاطر اینکه باید باهم باشند چون می‌خواهم بعدتر دوباره هرکدام را جداگانه بررسی کنم ازآنجاکه این‌ها از جنبه‌های مختلف، مهم‌ترین تفاوت میان گوپرو هیرو ۵ بلک و هیرو ۵ سشن هستند. باوجوداینکه هیرو ۵ سشن تثبیت تصویر را دارد اما امکان ثبت عکس خام (فرمت RAW) و همین‌طور امکان آدیو ترک پیشرفته را ندارد. این امکان به شما اجازه می‌دهد بتوانید روی یک فایل گوپرو، صدا ضبط کنید، درواقع امکان ضبط سه صوت جداگانه از سه میکروفون را به شما می‌دهد. این امکان برای تدوین ویدیو بسیار به کار می‌آید چون می‌توانید هر صدایی را که می‌خواهید از هر میکروفون جداگانه شنیده شود به‌صورت ۱۰۰درصد دلخواهتان پیاده کنید. در حالت عادی، دوربین به‌صورت خودکار برای کم کردن صدای باد، ضبط را بین این سه میکروفن تنظیم می‌کند. و در تجربه شخصی من این کار را به‌خوبی هم انجام می‌دهد.البته یکی دو نقص هم هنگام استفاده دیده شده اما همین‌که می‌توان به‌صورت دستی بعداً صداها را تنظیم دوباره کرد امکان بسیار خوبی است.
امکان فرمت Raw هم همین‌طور است. این امکآن‌هم مثل حالت WDR (دامنهٔ دینامیکی واید)، یعنی افزایش سایه‌ها و هماهنگ کردن با نقاط روشن‌تر عکس‌ها، روی دکمه چرخشی قرار دارد.درواقع این همان عکس‌های HDR است که نام جدیدی دارد. اما در تجربه شخصی من عملکرد بسیار خوبی دارد.
حالا بیایید به سراغ حالت‌های مختلف عکاسی و فیلم‌برداری برویم.

جزئیات ویدیو و صدا

جزئیات ویدیو و صدای گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایرانخب به ویدیو رسیدیم. چه چیزی بهتر از بررسی حالت‌های مختلف ویدیو. از بسیاری جهات هیرو ۵ ازنظر حالت‌های مختلف به هیرو ۴ بلک شبیه است. هیرو ۵ هم کیفیت ۴K@30FPS و ۷۲۰P@240FPS را یعنی دو سر طیف که مردم درباره آن معمولاً حرف می‌زنند را ساپورت می‌کند. بدون شک تصاویر ۴K زیبایی چشمگیری دارند.
خب سؤال اینجاست که چه چیز جدید قابل‌ذکری در این مدل وجود دارد؟ با تثبیت تصویر ویدیویی شروع می‌کنیم. ازنظر تکنیکی این «تثبیت الکترونیکی تصویر» است که با رزولوشن‌های بالا در ثبت ویدیو کار می‌کند (مثلاً ۴K). درواقع این کار را با ثابت نگه‌داشتن تصویر و بریدن کناره‌های آن انجام می‌دهد تا تصاویر ویدیویی شما روان و هموار باشند. گارمین هم همین کار را با مدل VRIB اولترا ۳۰ انجام می‌دهد با این تفاوت که محدود به ۱۴۴۰ در برابر ۲٫۷K است. اما آیا این امکان تفاوتی با تثبیت تصویر در سونی مدل X3000R دارد، که درواقع تثبیت اپتیکال تصویر است. باید گفت کاری که سونی انجام می‌دهد بهتر است چون گوشه‌های تصویر را کات نمی‌کند. برای فعال کردن تثبیت تصویر باید به‌سادگی دستتان را از سمت راست تصویر بکشید و به شما هشدار می‌دهد که ۱۰% از تصویری که می‌بینید را از کناره‌ها کات خواهد کرد.
تثبیت الکترونیکی تصویر در گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران
برای اینکه کاملاً بفهمیم این امکان چطور کار می‌کند، من دو دوربین گوپرو هیرو ۵ بلک را کنار هم گذاشتم و به دوچرخه‌سواری روی کوه رفتم، در طول مسیر، دوچرخه را با تکان‌های محکم چپ کردم. اما نکته مهم اینجا بود که در یکی از دوربین‌ها تثبیت تصویر را فعال کرده بودم و در دیگری غیرفعال. نتیجه این شد:

در مواقعی که در مسیرتان دست‌اندازهای اندکی وجود دارد یا مواقعی که با دوربین روی دست فیلم‌برداری می‌کنید، این امکان بسیار مفید است و تأثیر زیادی روی تصاویر ویدیویی‌تان می‌گذارد. البته باید از خیر وضوح تصویر بگذرید. اگر محصول نهایی شما کیفیت ۱۰۸۰ دارد، چندان به‌دردبخور نیست. توجه داشته باشید که این امکان در بهترین شرایط وقتی عمل می‌کند که سوژه شما در یک گوشه تصویر متمرکز باشد. یعنی برعکس زمانی که مثلاً در حالت ماونت هلمت در حال فیلم‌برداری هستید و لرزش‌های دوربین زیاد است چون سوژه شما مدام در حال حرکت است.

بعدی پشتیبانی صدای بهتر و پیشرفته‌تر هیرو ۵ بلک است. این مدل سه میکروفن دارد که به شما اجازه می‌دهد از سه زاویه مختلف دوربین صدا را ضبط کنید. این امکان برای کم کردن صدای باد در زمان فیلم‌برداری در حالت حرکت تعبیه شده است. برای مثال در ویدیوی زیر از دقیقه ۳:۳۰ دوربین روبه روی من قرار دارد و هیرو ۵ بلک به‌صورت خودکار میکروفون‌هایی که روبه روی باد هستند را خاموش می‌کند تا فقط صدای من را بتواند با وضوح بیشتری ضبط کند.
نکته بسیار جالب دیگر در بخش صدا این است که برای هر میکروفن یک فایل صوتی جداگانه به شما می‌دهد. اگر ProTune را فعال کنید گزینه‌ای به شما می‌دهد که سه سطح مختلف دارد: پایین/متوسط/بالا
سطوح مختلف صدا در گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران

نتیجه این است که پس از ضبط یک ویدیو (اگر سطح صدای پایین فعال باشد) جدای از فایل ویدیویی به ازای هر میکروفن یک فایل صوتی جداگانه هم ضبط شده است. این امکان برای تدوین و ادیت فایل‌هایی به کار می‌آید که می‌خواهید بعداً آن را با فایل صوتی خاصی استفاده کنید. اگر چندان از این بخش استفاده ندارید بهتر است آن را غیرفعال کنید چون مونتاژ دوباره فایل‌های صوتی با فایل ویدیویی دردسر بزرگی است. ProTune هم تقریباً مثل قبل عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تنظیمات دلخواهتان ازجمله وضوح تصویر، افکت‌های نور و سایه‌روشن را اعمال کنید.
امکانات ProTune در هیرو 5 - گوپرو ایران

عمر باتری دوربین هم نکته جالبی است. چون گوپرو معمولاً از پاسخ دادن به این سؤال روی کاغذ گریزان است. اگر با نمایندگان فروش گوپرو هم مستقیماً حرف بزنید جواب‌های مختلفی می‌گیرید (که در انتها هیچ‌کدامشان درست نیستند). خلاصه اینکه قبل‌تر گوپرو گفته بود که عمر باتری در صورت فیلم‌برداری ۴K یک ساعت است اما در عمل در تجربه شخصی من باتری نزدیک به ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه دوام دارد.
این‌ها نتیجه تستهایی است که با فیلم‌برداری به دست آمده:

 • ۱۰۸۰p 30FPS (Wide): 2:07:41 (no WiFi/GPS), 1:50:52 (WiFi/GPS enabled)
 • ۲٫۷K 30FPS (Wide): 1:45:05 (with WiFi Enabled)
 • ۴K 30FPS (Wide): 1:31:10 (with WiFi enabled)

همه این تست‌ها در دمای اتاق بوده، طبیعتاً عواملی مثل دمای محیط تأثیر به سزایی روی این اعداد خواهد داشت و همین‌طور حالت‌های دیگر دوربین و اندازه‌های فریم متفاوت. اما در محدوده همین اعداد پایه می‌توانید حدس بزنید عمر باتری دوربین شما چقدر دوام خواهد داشت.

Share this post

Comments (2)

 • مجتبی Reply

  سلام من ی دوربین hero5 بلک تهیه کردم ولی کیفیت عکساش خیلی ضعیفه ضعیف تر از گوشی ۱۲ مگا پیکسلم میشه راهنماییم کنید.

  آذر ۲۴, ۱۳۹۶ at ۹:۰۳ ق.ظ
  • مدیر فروشگاه Reply

   salam
   lotfan ba shomare 88208425 tmas begirin rahnamieton konan

   مرداد ۲۲, ۱۳۹۷ at ۶:۰۵ ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =