نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ – بخش دوم

نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ – بخش دوم

در قسمت قبل از مطلب نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ به بررسی برخی از جنبه‌های این دوربین مانند جزئیات ویدئو و صدای آن پرداختیم. در این مطلب به بررسی دیگر ویژگی‌های گوپرو هیرو ۵ خواهیم پرداخت.

حالت عکاسی

بااینکه گوپرو هیرو ۵ بلک رزولوشن بیشتری در مقایسه با هیرو۴ بلک به شما نمی‌دهد، اما امکانات متعددی در فوکوس عکس دارید. اول‌ازهمه برای انتخاب حالت عکاسی باید دکمه حالت‌های متفاوت دوربین را فشار دهید تا به عکس برید. یا به‌سادگی با فرمان صوتی به دوربین بگویید عکس بگیر.
حالت‌های عکس متفاوتی در اینجا در اختیار دارید، ازجمله عکاسی پیاپی (burst photos)، عکاسی تایم لپس یا عکاسی در شب. البته توجه داشته باشید که عکاسی تایم لپس از گزینهٔ ویدیوی تایم لپس جدا است. این امکان در عکاسی چند عکس به شما می‌دهد درحالی‌که ویدیوی تایم لپس یک فایل ویدیویی تایم لپس است.
در حالت عکاسی می‌توانید رزولوشن و پرسپکتیو را خودتان تنظیم کنید. رزولوشن ۱۲MP است اما گزینه‌های پرسپکتیو متعددند ازجمله عریض، خطی، مدیوم و باریک. پرسپکتیو خطی گزینه جدید و قابل‌توجه دوربین است که هدفش کم کردن افکت فیش آی است که در بسیاری از دوربین‌های ورزشی وجود دارد. برای اینکه تفاوت این پرسپکتیوها را ببینید به مجموعه عکس‌های زیر نگاهی بیندازید:

مدهای مختلف عکاسی در دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایرانعکاسی پیاپی به شما این امکان را می‌دهد که از یک سوژه تا سقف ۳۰ فریم در ثانیه عکس بگیرید. می‌توانید تنظیم کنید که این میزان فریم را در چند ثانیه تصویربرداری کند.عکاسی در مد پی در پی با گوپر هیرو 5 - گوپرو ایراناین یک نمونه از عکاسی پیاپی است که در خیابان از یک عابر گرفته‌ام:

نمونه عکاسی پی در پی دوربین گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایران
۳۰ فریم در ثانیه امکان کاملاً خوب و کافی است اما گارمین جدید VIRB اولترا ۳۰ می‌تواند تا ۶۰ فریم در ثانیه عکس بگیرد (البته با رزولوشن اندکی پایین‌تر). البته فکر نمی‌کنم واقعاً چیزی وجود داشته باشد که ۳۰ فریم در ثانیه نتواند آن را پوشش دهد. البته نکته جالبی که در عکاسی پیاپی وجود دارد این است که هرکسی راه‌های متفاوتی برای استفاده از آن پیدا می‌کند.
امکان بعدی WDR است، یعنی دامنهٔ دینامیکی واید. این امکان تقریباً شبیه عکس‌های HDR(دامنهٔ دینامیکی بالا) است که می‌توانید با آن سایه‌ها را پررنگ‌تر کنید و نقاط بسیار روشن را متعادل‌تر.اما معمولاً در عکاسی HDR بعد از گرفتن عکس کنتراست را بیشتر می‌کنیم. اما درواقع اینجا ما با سه عکس جداگانه و نور متفاوت کار می‌کنیم. با WDR گوپرو توانسته این‌ها را باهم ترکیب کند و یک عکس نهایی به ما بدهد که تعادل و یکپارچگی بیشتری دارد. گارمین هم همین کار را با گزینه‌ای جدید در مدل VIRB اولترا ۳۰ انجام داده است.
در تجربه عکاسی من حالت جدید WDR بسیار خوب عمل کرد. همه‌چیز زیبا بود خصوصاً در بعدازظهر یک روز آفتابی وقتی سایه‌ها زیادند عکس‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی می‌توان با آن گرفت. ممکن است آن‌قدر از این امکان خوشتان بیایید که آن را در حالت پیش‌فرض دوربینتان قرار دهید.

حالت جدید WDR در گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایرانآخرین عکسی که می‌بینید نمونه حالت عکاسی خام (RAW) است. این حالت جزئیات بیشتری را در تصویر ثبت می‌کند که بعداً می‌توانید با نرم‌افزارهایی مثل لایت روم و فتوشاپ آن‌ها را ادیت کنید.

حالت عکاسی RAW در گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایرانوقتی این حالت را فعال می‌کنید (که البته با فعال شدنش WDR غیرفعال می‌شود و فقط در حالت واید کاربرد دارد) یک فایل ثانویه GPR به ازای هر فایل JPG هم ذخیره می‌شود. وقتی دوربین یا کارت حافظه‌تان را به دستگاه متصل کنید می‌توانید فایل‌های ثانویه را هم ببینید.

فایلهای دوربین - گوپرو ایراناین فایل‌ها را می‌توان‌ با اپلیکیشن­های مختلف ادیت کرد. ازجمله لایت روم سی‌سی (Adobe Lightroom CC) و همین‌طور هر نرم‌افزاری که Adobe Camera RAW را پشتیبانی می‌کند. مطمئنم که به‌زودی بقیه نرم‌افزارها هم این فرمت را پشتیبانی می‌کنند.
توجه داشته باشید که حالت عکاسی خام (RAW) با ProTune متفاوت است چراکه آنجا شما می‌توانید جنبه‌های مختلف عکس ازجمله نور و بالانس رنگ سفید را روی خود دوربین به‌صورت نقطه‌ای تنظیم کنید. این امکآن‌هم برای ویدیو وهم  صدا وجود دارد اما باهم متفاوت‌اند و تنظیمات آن شبیه به گارمین VRIB اولترا ۳۰ است. البته این گزینه بیشتر به درد کسانی می‌خورد که اهل ادیت کردن عکس بعد از گرفتن آن نیستند و/یا ترجیح می‌دهند پیش از گرفتن عکس تنظیماتشان را اعمال کنند. مثلاً در شرایط نور خاص من تعادل رنگ سفید را به‌اندازه مشخصی انتخاب می‌کنم و بعد عکس می‌گیرم، به‌جای آنکه اول عکس را بگیرم و بعداً آن را ویرایش کنم.

کنترل ایزو تصویر در گوپرو هیرو 5 - گوپرو ایراندرنهایت باید گفت، گوپرو هیرو ۵ بلک عکس‌های بسیار زیبایی می‌گیرد. در این شکی نیست. چراکه امکان عکاسی خام را در کنار WDR فراهم کرده، برای هر دو سر طیف کاربران، یعنی کسانی که می‌خواهند کنترل تنظیمات را پیش از عکاسی داشته باشند (RAW) یا ترجیح می‌دهند عکسشان طوری باشد که نشان بدهد ویرایش بعد از عکاسی روی آن انجام شده (WDR).

اپلیکیشن­های گوپرو

گوپرو در حال حاضر چهار اپلیکیشن متفاوت دارد که می‌توانید با دوربینتان از آن استفاده کنید: Capture، Quick (Mobile)، Splice، Quick (Desktop). و البته GoPro Studio برای آن‌هایی که سنتی‌تر هستند.

این اپلیکیشن­ها کارکردهای متفاوتی دارند:

کپچر: این اپلیکیشن، همان اپلیکیشن پیش‌فرض گوپرو است که نام جدیدی برایش گذاشته‌اند. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید تنظیمات دوربینتان را از روی تلفنتان تغییر دهید و البته اینکه انتخاب کنید چطور تصاویر روی گوشی تلفنتان دانلود شوند.

کوئیک (نسخهٔ موبایل): این اپلیکیشن برای ویرایش تصاویری است که روی موبایلتان دانلود شده و می‌توانید ویرایش‌های کلی را با تنظیم موسیقی به‌صورت خودکار انجام دهید. اما این نرم‌افزار را نمی‌توان مستقیم به دوربین گوپرو متصل کرد.

اسپلایس: این نرم‌افزار هم برای ویرایش تصاویر دانلود شده استفاده می‌شود و تقریباً شبیه به اپلیکیشن iMovie عمل می‌کند. نمی‌توان آن را مستقیم به دوربین گوپرو متصل کرد.

کوئیک (نسخهٔ دسکتاپ): این نرم‌افزار برای ویرایش تصاویر و همچنین دانلود تصاویر روی دسکتاپ است. می‌تواند برای آپلود کردن تصاویر روی گوپرو پلاس (پلت فرم کلود) هم استفاده شود و همین‌طور آپدیت کردن سیستم‌عامل دوربین. بعداً می‌توان تصاویری که روی گوپرو پلاس آپلود کرده‌اید را به کمک این نرم‌افزار دانلود کنید.

حالا هرکدام از این اپلیکیشن­ها و نحوهٔ کارشان را جداگانه بررسی می‌کنیم و با اپلیکیشنی شروع می‌کنیم که بیشترین استفاده را برای شما دارد، اپلیکیشن جدید Capture (یا همان اپلیکیشن گوپرو). اگر با اپلیکیشن حال حاضر گوپرو آشنا هستید، خواهید دید که این درواقع همان اپلیکیشن قبلی است که ظاهر آن عوض شده و لوگو و نام متفاوتی دارد. در این اپلیکیشن تنظیمات گوپرو (مثل حالت‌های مختلف ویدیو) را می‌توانید ببینید و می‌توانید هر آنچه روی دوربین است را ببینید.

اپلیکیشن­های گوپرو - گوپرو ایراناگر در جایی باشید که نتوانید به‌راحتی تنظیماتتان روی دوربین با نمایشگر لمسی اعمال کنید (مثلاً بیرون از پنجره در هنگام طوفان) این اپلیکیشن بسیار برایتان مفید خواهد بود.به کمک این اپلیکیشن می‌توانید به‌صورت بی‌سیم بدون ریموت تنظیماتتان را انجام دهید.
می‌توانید بعداً عکس‌ها و ویدیوهای دوربین را به کمک این اپلیکیشن دانلود کنید، از طریق وای-فای به دوربین متصل می‌شود و دانلود انجام می‌شود. با استفاده از بلوتوث می‌توان ارتباط داده‌ای را با دوربین برای مدت ۸ ساعت نگه داشت و در این وضعیت تنها ۲% از باتری مصرف می‌شود.
در کل این اپلیکیشن به‌خوبی کار می‌کند، درست مثل قبل. یکی از چیزهای عجیب البته این است که مثل قبل نمی‌توانید نام دوربینتان را عوض کنید و در عوض یک مجموعه نام‌های شماره‌ای برای دوربین‌هایتان به شما می‌دهد که در عکس بالا می‌توانید ببینید. در حال حاضر با هیچ روشی نمی‌توان دوربین‌های گوپرو هیرو ۵ را نامگذاری مجدد کرد. شبکه‌های وای-فای که ساخته می‌شود هم همین‌طور هستند.
اپلیکیشن بعدی کوئیک (نسخه موبایل) است. این اپلیکیشن برای ویرایش سریع بر اساس مجموعهٔ عکس‌ها و ویدیوهای شماست. این بخش می‌تواند موسیقی را هم با مجموعه‌های ویرایش شده هماهنگ‌سازی کند. این اپلیکیشن می‌تواند از کتابخانهٔ دیجیتال شما به ویدیوها و عکس‌ها دسترسی پیدا کند و همین‌طور مستقیماً از ذخیرهٔ ابری گوپرو آن‌ها را دریافت کند اما نمی‌تواند مستقیماً از دوربین گوپرو دانلود کند. در کل عملکرد بدی ندارد، بااینکه به تجربه دریافته‌ام که ویرایش‌ها چندان مختصر نیستند و تا تمام شدن ویرایش کمی حوصله‌تان سر می‌رود.

اپلیکیشن کوئیک (نسخه موبایل) - گوپرو ایراناپلیکیشن بعدی اسپلایس (نسخه موبایل) است. اپلیکیشنی که گوپرو اوایل سال خریداری کرده و خب… این اپلیکیشن تقریباً مثل کوئیک عمل می‌کند. البته امکانات ویرایش ویدیویی آن گسترده‌تر است مثلاً در زمینه پیرایش (triminng) و افکت‌های پایهٔ تصویری و برخلاف کوئیک نمی‌تواند به ذخیرهٔ ابری گوپرو متصل شود. البته کاملاً مشخص است که هیچ‌کدام از این تیم‌ها باهم ارتباط و همکاری ندارند و این اپلیکیشن­ها بیشتر شبیه یک مجموعه تصادفی از اپلیکیشن­های ویدیویی اپ­استور است که هر نوع گوپرویی را ساپورت می‌کند. البته لازم به ذکر است که این اپلیکیشن هنگام کار بر روی ساخت ویدیو مدام دچار مشکل می‌شد و خیلی هم‌زمان‌بر بود.

اسپلایس (نسخه موبایل) - گوپرو ایراندرنهایت اپلیکیشن کوئیک (نسخهٔ دسکتاپ). این اپلیکیشن درست مثل نسخه موبایلی کوئیک است. البته با این تفاوت که امکانات بیشتری دارد. مثلاً وقتی دوربین شما متصل باشد می‌تواند علاوه بر دانلود مستقیم از دوربین، اعتبار سیستم‌عاملتان را هم چک کند. اپلیکیشن کوئیک نسخه دسکتاپ - گوپرو ایراناز این گذشته نسخه دسکتاپ اجازه آپلود به فضای گوپروپلاس به شما می‌دهد که با نسخه موبایلی نمی‌توانید این کار را بکنید. روی کاغذ درواقع به‌محض اتصال باید انتقال داده را آغاز کند اما من ندیده‌ام بدون انتقال به دسکتاپ کامپیوتر این کار را انجام بدهد… که خب لزوماً ممکن است نخواهید این کار را انجام دهد.

آپلود اطلاعات دوربین در گوپرو پلاس - گوپرو ایرانبه‌علاوه می‌توانید به محتوای ذخیرهٔ ابری گوپرو پلاس از طریق کوئیک دسکتاپ دسترسی داشته باشید که آن‌هم یک آیکون کوچک ابر شکل در کنارش دارد که نشان می‌دهد در آن لحظه روی ذخیرهٔ ابری قرار دارید.

دسترسی به محتوای گوپرو پلاس - گوپرو ایرانوقتی تصمیم گرفتید که کدام‌یک از محتواهای موجود را می‌خواهید می‌توانید کلیپ‌ها را انتخاب کنید تا با آن ویدیو ساخته شود. توجه داشته باشید که نمی‌توانید کلیپ‌های موجود روی ذخیرهٔ ابری را به ویدیو اضافه کنید چون قبلاً باید آن را روی سیستم کامپیوترتان دانلود کرده باشید. متأسفانه این گزینه را مستقیماً در اختیارتان قرار نمی‌دهد و در عوض باید فهرست کلیپ‌های انتخابی‌تان را رها کنید، اول آن‌ها را دانلود کنید بعد دوباره فایل‌های موردنظر را برای بار سوم انتخاب کنید و بعد کار ساختن ویدیو را آغاز کنید.

ساخت کلیپ ویدئویی در کوئیک با ادغام چند ویدئوی مختلف - گوپرو ایراندرنهایت کلیپ‌هایتان را که در اختیار داشتید، چند بخش از آن‌ها را که فکر می‌کنید جالب‌تر هستند، انتخاب می‌کنید. این برنامه به‌صورت خودکار کلیپ‌ها را جلو و عقب می‌برد و با موسیقی هماهنگ می‌کند. درواقع عملکرد بدی ندارد و راحت‌تر می‌توانید به کمک آن بخش‌های مهم کلیپ‌هایتان را به‌صورت خودکار جدا کنید به‌جای اینکه به‌صورت دستی مجبور باشید این کار را انجام دهید.
در نسخه دسکتاپ تمرکز بیشتر روی ساخت کلیپ با مدت‌زمانی مشخص است (در مثال بالا من یک کلیپ ۶۰ ثانیه‌ای ساخته‌ام)وقتی کار به پایان می‌رسد یک ویدیوی کوتاه دارید که می‌توانید روی پلت فرم‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

نمایی از ساخت کلیپ در اپلیکیشن کوئیک - گوپرو ایرانقطعاً تا به اینجا فهمیده‌اید که همهٔ این اپلیکیشن­ها پتانسیل‌های خاص خود را دارند، اما همهٔ این‌ها در کنار هم خودش داستانی است که بسیار آدم را گیج می‌کنند.از این گذشته هیچ‌کدام از اپلیکیشن­ها به نظر کامل نیستند و نواقصی دارند. انگار به کسی گفته باشند باید به خاطر طوفان بندوبساطش را جمع کند و فرار کند او هم هر چه دم دستش بوده جمع کرده.

گوپرو پلاس

گوپرو پلاس - گوپرو ایرانتنها نقطه ناامیدکنندهٔ راه‌اندازی هیرو ۵ پلت‌فرم گیج کننده آن است. بگذارید برایتان توضیح بدهم گوپرو قصد داشته چه‌کاری انجام دهد و درنهایت چه عملکردی داشته. اولی اینکه ایدهٔ پشت گوپرو پلاس این است که محتوای دوربین گوپرو هیرو ۵ شما را به‌وسیله وای-فای روی پلت فرم ذخیرهٔ ابری شما آپلود کند. تا بتوانید از آنجا به‌وسیلهٔ یک دستگاه دیگر محتوایتان را ویرایش کنید. خیلی ایدهٔ خوبی است نه؟
در ابتدا کار خوب شروع می‌شود. اول دوربینتان را مثل هر دستگاه دیگری به شبکه وای-فای دلخواهتان متصل می‌کنید.

انتقال محتوای دوربین گوپرو هیرو 5 شما را به‌وسیله وای-فای روی پلت فرم ذخیرهٔ ابری - گوپرو ایرانبعد مرحلهٔ بعدی یعنی همگام‌سازی را آغاز می‌کنید.اوه. نه. صبر کنید. نمی‌توانید چون آیکونی به اسم «استارت» وجود ندارد. در عوض باید اول گوپرو را به‌وسیله یک پورت به شارژ بزنید و صبر کنید تا اول شارژ شود بعد فرآیند همگام‌سازی را آغاز کند. البته در تجربه شخصی من کمی پیش از پایان فرآیند شارژ شدن همگام‌سازی را آغاز می‌کند ولی درنهایت باید اول شارژ شود بعد همگام‌سازی انجام شود.

فرآیند همگام‌سازی - گوپرو ایران
حالا فکر می‌کنید کارتان انجام شده اما درواقع همگام‌سازی اتفاق نیفتاده چون صرفاً نسخه‌ای با کیفیت پایین‌تر روی ابر ذخیره شده، مثلاً کیفیت ۱۰۸۰p به‌جای تصاویر زیبای ۴K که با دوربین گران‌قیمت جدیدتان خریده‌اید را روی ابر ذخیره‌تان می‌بینید.البته از یک‌جهت به نظر منطقی می‌رسد چون اگر حجم زیادی از محتوا قرار باشد با کیفیت ۴K آپلود شود زمان زیادی صرف می‌کند. بعد از همگام‌سازی که چند ساعت هم طول می‌کشد، می‌توانید فایل‌هایتان را روی سایت گوپرو ببینید (فضایی مخصوص به شما روی سایت).خب عالی شد.

مشاهده فایل‌های آپلود شده روی سایت گوپرو - گوپرو ایرانحالا آماده می‌شوید که ویرایشتان را به‌صورت آنلاین انجام دهید، درست است؟ خب. نه. این امکان برای شما فراهم نیست. چون باید دوباره همه محتوایتان را دانلود کنید. چون هیچ امکان ویرایش آنلاینی برای شما وجود ندارد. خب حالا باید صبر کنید تا چندین و چند گیگ ویدیو که تمام روز ضبط کرده‌اید، دوباره دانلود شود.اوه تازه یک نکتهٔ دیگر هم هست. نمی‌توانید از اپلیکیشن جدید گوپرو یعنی اسپلایس برای این کار استفاده کنید. باید از اپلیکیشن پیش‌فرض گوپرو برای موبایل کمک بگیرید (به نام کپچر به‌جای گوپرو که خب هیچ‌کس نمی‌داند چرا این اسم را رویش گذاشته‌اند). تازه جالب اینجاست که این همانند اپلیکیشنی است که کل این فرآیند را با آن آغاز کرده بودید تا با دوربینتان بتوانید به اتصال به وای-فای به‌صورت خودکار آپلود را انجام دهید. تازه اوضاع بهتر هم می‌شود.
حالا که دوباره به اپلیکیشن کپچر برگشته‌اید، باید فایل‌هایی که می‌خواهید از روی ذخیره ابری‌تان دانلود کنید را انتخاب کنید. وقتی این کار را انجام دادید، باید دوباره اپلیکیشن دیگری (کوئیک یا اسپلایس) را برای پیدا کردن و انتخاب کردن فایل‌های آن اپلیکیشن باز کنید و درنهایت می‌توانید ویرایش را آغاز کنید.

ویرایش فایل‌ها - گوپرو ایرانمی‌توانید این راه طولانی را با استفاده از یک آداپتور کوئیک جدید ۱۹ دلاری کوتاه کنید. اما این کار باعث می‌شود دیگر نیازی به پرداخت ۵ دلار ماهانه گوپرو نداشته باشید که خب سرمایه‌گذاران نمی‌خواهند این اتفاق بیافتد.
اما نه. صبر کنید. این وضعیت اسفبار هنوز تمام نشده است.
مثلاً فرض کنید در سفر هستید و خب سوژه برای استفاده از دوربینتان بسیار زیاد است. یک روز تمام اسکی کرده‌اید و حالا به هتلتان برگشته‌اید. اتفاقی که می‌افتد این است:

 1. اول دوربین را به وای-فای هتل متصل می‌کنید.
 2. اما این کار را نمی‌توانید بکنید چون دوربین صفحهٔ موافقت‌نامه سیستم پورتال را ساپورت نمی‌کند.
 3. خب چاره‌ای ندارید که با هات­اسپات گوشی موبایلتان دوربین را به اینترنت وصل کنید.
 4. حالا باید گوپرو را به شارژ وصل کنید و صبر کنید تا همگام‌سازی انجام شود.
 5. حالا باید نزدیک به یک ساعت صبر کنید تا شارژ دوربین پر شود و بعد به وای-فای متصل شود.
 6. وقتی آپلود شروع می‌شود چند ساعت دیگر هم‌زمان می‌برد تا این پروسه تمام شود.
 7. وقتی آپلود شدن هم تمام شد، باید اپلیکیشن کپچر گوپرو را دوباره باز کنید و دوباره همان محتوای آپلود شده را روی گوشی موبایلتان دانلود کنید.
 8. حالا باید اپلیکیشن کپچر را ببندید و اپلیکیشن اسپلایس را باز کنید و ویدیوها را انتخاب کنید، فایل‌هایی که همه‌شان به کیفیت ۱۰۸۰p تبدیل شده‌اند، ازجمله تصویر اسلوموشن ۲۴۰ فریم بر ثانیه از یک پرشتان حالا به یک تصویر ۶۰ فریم­برثانیه تبدیل شده است. خب باید مدت طولانی صبر کنید تا فایل‌ها وارد شوند چون اپلیکیشن اسپلایس به‌شدت در وارد کردن فایل‌ها کند عمل می‌کند.
 9.  حالا می‌توانید ویرایش را آغاز کنید.

البته می‌توانید مستقیماً از کپچر گوپرو فایل‌ها را روی گوشی موبایلتان دانلود کنید. اما گوپروپلاس درواقع هدف دیگری دارد. آنچه در این بخش توضیح دادم هدف اصلی گوپرو پلاس است.
خب اگر بخواهیم چند نکته برای تغییر را تذکر دهیم این موارد خواهد بود:

 1. اجازه بدهید به‌محض وصل کردن دوربین آپلود کردن را آغاز کنیم. مثل همه آدم‌ها من هم وقتی در سفر هستم، شب‌ها دوربینم را شارژ می‌کنم و حتی چند باتری یدکی همراهم دارم چون معمولاً به بعدازظهر که می‌رسیم شارژ دوربین تمام شده. اجازه بدهید لطفاً هر وقت که دلمان می‌خواهد آپلود را آغاز کنیم. مگر گوشی موبایلمان اگر شارژ ۱۰۰% نداشته باشد، نمی‌گذارد پیغام بفرستیم؟
 2. راهی پیدا کنید که با اتصال به وای-فای هتل بتوانیم فایل‌ها را آپلود کنیم. راه‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد، ازجمله اینکه گوپرو بتواند با کمپانی‌های بزرگ ارائه اینترنت همکاری کنید تا به‌صورت خودکار پروسهٔ شناسایی انجام شود. البته این کار آسانی نیست ولی خب این مشکل کاربر آن‌هم نیست.
 3. اجازه بدهید اپلیکیشن­های موبایل اسپلایس امکان دانلود از گوپرو پلاس را داشته باشند. واقعاً چطور ممکن است که چنین چیزی را از قلم انداخته باشید؟ شما نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار برای این دو اپلیکیشن هزینه کرده‌اید. به خاطر خدا هم که شده باید بتوانند با پلت فرم ۵ دلاری شما کار کنند. از این گذشته اگر از یک اپلیکیشن دیگر ویدیویی را دانلود کنیم، باید اپلیکیشن دیگر بتواند آن فایل را بخواند. (مثلاً اگر با کوئیک دانلود کنید، فایل با اسپلایس باز نمی‌شود).
 4. اجازه بدهید محتوای دسکتاپ کوئیک را به‌صورت خودکار همگام‌سازی کنیم. وقتی در خانه هستم و دوربین را متصل می‌کنم انتظار دارم از من بپرسد آیا می‌خواهم محتوای جدید را به‌صورت خودکار آپلود کنم یا نه. مثل هر اپلیکیشن دیگر، مثلاً در اپ­باکس یا گوگل درایو یا هر چیز دیگر. اینجا هم همین کار را بکنید. نباید برای دانلود کردن هرکدام از کلیپ‌ها جداگانه منتظر بمانیم.
 5. فایل‌های اسلوموشن را تا ۶۰ فریم­برثانیه آهسته‌تر نکنید. این به نظر من خیلی خواستهٔ بدیهی‌ای است. چرا باید این اتفاق بیافتد؟ این محدودیت را برای تیم ویرایش ویدیوهایتان در بخش تبلیغاتی گوپرو که نگذاشته‌اید، مگر نه؟ البته که نه چون حتماً مسخره‌تان می‌کردند.

خب تا اینجا همین نکات قابل‌ذکر بود.
البته گوپرو پلاس یک نکته مثبت هم دارد. اینکه روی تمامی محصولات جانبی گوپرو ۲۰% تخفیف خواهید داشت. خب پس اگر قصد دارید حجم زیادی لوازم جانبی را تهیه کنید فکر بودی نیست. مثل‌اینکه ارسال دوروزهٔ رایگان‌ هم جزوی از خدماتشان است.

گوپرو هیرو ۵ بلک در برابر هیرو ۵ سشن

هیرو5 بلک در برابر هیرو5 سشنخب حالا قرار است بین گوپرو هیرو ۵ بلک و هیرو ۵ سشن یکی را انتخاب کنیم. هر دو انتخاب‌های خوبی هستند ولی بگذارید برای تصمیم‌گیری چند نکته به شما بگویم. البته باید بدانید که اینجا درباره هیرو۵ سشن ۲۹۹ دلاری صحبت می‌کنیم نه نسخه ارزان‌تر ۱۹۹ دلاری که در مقایسه با نسخهٔ گران‌تر، امکانات بسیاری را ندارد. تفاوت اصلی ظاهری بین دو دوربین نبود شماره ۵ روی اسم هیرو سشن است.
امکاناتی که گوپرو هیرو ۵ بلک دارا است و هیرو ۵ سشن فاقد آن است:

 • در نسخه سشن به‌جای تصاویر ۱۰MP، تصاویر ۱۲MP است.
 • مکان‌یاب برای نشانه‌گذاری
 • عدم امکان عوض کردن باتری
 • گزینه عکاسی خام (RAW)
 • گزینه عکاسی WDR دامنهٔ دینامیکی واید
 • امکان تصاویر اسلوموشن‌تر (۲۴۰ فریم بر ثانیه در نسخهٔ بلک در مقابل ۱۲۰ فریم بر ثانیه در سشن)
 • چندین گزینه از بین اندازه‌های فریم
 • نمایشگر لمسی در پشت دوربین (درواقع هیچ نمایشگری وجود ندارد)
 • به‌جای سه میکروفن دو میکروفن روی نسخه سشن وجود دارد
 • توانایی ضبط لاین­های صدای جداگانه
 • پورت HDMI برای تماشا و اتصال مستقیم

البته با هیرو ۵ سشن این امکانات را در اختیار دارید:

 • فرمان صوتی
 • تثبیت الکترونیکی تصویر
 • آپلود به‌وسیلهٔ وای-فای روی گوپرو پلاس
 • گزینهٔ فیلم‌برداری ۴K
 • تطابق با درون کارما و گریپ کارما (نیاز به محصولات جانبی ۲۹ دلاری)
 • ضدآب تا عمق ۱۰ متری
 • گزینه USB-C

این‌ها تفاوت‌های اصلی‌اند. یک‌بار دیگر باید بگویم که هردو دوربین خیلی خوب هستند و هیچ‌کدام مشکلی ندارند. البته من گوپرو هیرو ۵ بلک را ترجیح می‌دهم چون دوست دارم فریم‌هایی که ثبت می‌کنم چه عکس چه ویدیو را بتوانم روی صفحه نمایشگر ببینم. اما در هیر ۵ سشن باید تصویر را ثبت کنید و دعا کنید همان چیزی باشد که می‌خواستید ثبت شود. خب البته می‌توانید برای بعضی مواقع از دوربین برای عکس گرفتن استفاده کنید ولی خب خیلی از ما ترجیح می‌دهیم این کار را نکنیم.
هیرو ۵ سشن ابتدایی (نسخه ۱۹۹ دلاری) هم خوب است اما در حال حاضر به نظر قیمتش زیادتر از ارزش واقعی آن است. البته می‌دانم که پرفروش‌ترین محصول گوپرو است اما گزینه‌های بسیار زیادی در نسخه ۲۹۹ دلاری وجود دارد که به‌شدت استفاده از آن‌ها را پیشنهاد می‌کنم. به عقیدهٔ من رقمی نزدیک به ۱۶۹ دلار برای هیرو سشن منصفانه‌تر است.

گوپرو هیرو ۵ بلک در برابر گارمین VRIB  اولترا ۳۰

هیرو5 بلک در برابر گارمین VRIB اولترا 30 - گوپرو ایرانخب جنگ اصلی دوربین‌های ورزشی اینجا شروع می‌شود. البته دوربین‌های متعدد دیگری هم وجود دارند. که بعضی هم بسیار کیفیت خوبی دارند. اما هیچ دو دوربینی به‌اندازهٔ این دو امکانات و گزینه‌های پیشرفته را یکجا ندارند. حتی وقتی به آخرین‌مدل دوربین ورزشی سونی با آن لنز اپتیکال عالی نگاه می‌کنی بازهم در مقایسه با این دو ازنظر سیستم‌عامل و منو و اپلیکیشن چیزهای بسیاری کم دارد. امیدوارم سال‌به‌سال این نواقص را برطرف کنند اما در حال حاضر وضعیت همین است.
خب تفاوت گوپرو هیرو۵ بلک و گارمین VRIB اولترا ۳۰ چقدر است؟ خب باید گفت خیلی کم.

در جدول زیر جزئیات تفاوت‌های این دو دوربین آمده است:

FEATURE LISTING GOPRO HERO5 BLACK GARMIN VIRB ULTRA 30 FEATURE WINNER
VIDEO: WIND CANCELLATION YES YES
VIDEO: REMOVE DISTORTION MODE YES YES
VIDEO: RECORD INDIVIDUAL MIC TRACKS YES TO SEPERATE FILES SORTA TO SEPARATE CHANNELS GOPRO
VIDEO: HIGHEST RESOLUTION ۴K @ 30FPS ۴K @ 30FPS
VIDEO: HIGHEST FRAME RATE ۷۲۰P @ 240FPS ۷۲۰P @ 240FPS
VIDEO: ELECTRONIC IMAGE STABILIZATION YES UP TO 2.7K/60FPS YES UP TO 2.7K/30FPS GOPRO – BARELY
SOFTWARE: MOBILE APP YES YES GOPRO FASTER, GARMIN MORE OPTIONS
SOFTWARE: DESKTOP APPS YES YES GARMIN FOR MORE POWERFUL EDITING
SOFTWARE: CLOUD SYNC SOLUTION YES NO GOPRO
SOFTWARE: CAN AUTOMATICALLY CREATE HIGHLIGHT MOVIES YES YES GOPRO’S MOBILE BETTER, GARMIN’S DESKTOP
PHOTO: HIGHEST RESOLUTION ۱۲MP ۱۲MP
PHOTO: HIGHEST BURST MODE ۳۰ FRAMES/SEC ۶۰ FRAMES/SEC GARMIN
PHOTO: HDR PHOTO OPTION YES YES
PHOTO: ABILITY TO SHOOT RAW FILES YES YES
PHOTO: ABILITY TO HAVE PRO SETTINGS MODE YES YES
GENERAL: WIFI & BLUETOOTH YES YES
GENERAL: WATERPROOF INTERNALLY TO 10M WITH CASE TO 40M GOPRO (BUT DEPENDS ON PREFERENCE)
GENERAL: VOICE CONTROL YES YES GOPRO (CAN CUSTOMIZE)
GENERAL: USB CONNECTOR TYPE TYPE-C MINI-USB DEPENDS ON PREFERENCE
GENERAL: TOUCHSCREEN CONTROL YES YES
GENERAL: PRICE $۳۹۹ $۳۹۹
GENERAL: BATTERY LIFE ~۲HRS @ 1080P30 ~۲HR 15MIN @ 1080P30
DATA: GPS ENABLED YES YES GARMIN USES DATA BETTER
DATA: CAN CONNECT TO SPORT/AUTOMOTIVE/BOAT SENSORS NO YES GARMIN
DATA: ACCELEROMETER/GYRO/ALTIMETER/COMPASS GYRO/ACCEL ONLY YES TO ALL GARMIN
ACCESSORIES: USES GOPRO MOUNT YES YES
ACCESSORIES: REMOTE CONTROL YES YES
ACCESSORIES: GIMBAL OPTION YES – 1ST PARTY ۳RD PARTY WITH FEIYU TECH G5
ACCESSORIES: DRONE CONNECTION OPTION YES SORTA BUT NOT IDEAL GOPRO

دوربینی برای رفتن به ساحل: اگر می‌خواهید برای سفر/تعطیلات دوربینتان را ببرید که تصاویر ثبت‌شدهٔ شما را روی نمایشگر پشت سر هم نشان دهد، و دستگاهی که ضدآب بودن آن تضمین شده است، هیرو۵ بلک انتخاب بهتری است. کیفیت بی‌نظیری در تصاویر (عکس/ویدیو) به شما می‌دهد و امکان ندارد بدون قاب باوجود ضدآب بودن خراب شود.نمی‌توانید داده‌هایتان ازجمله سرعت و غیره را روی تصاویر داشته باشد اما ویدیوهای بی‌نظیری ثبت خواهید کرد. البته اپلیکیشن­های آن‌هم اندکی از اپلیکیشن­های موبایلی گارمین بهتر هستند.
خب بگذارید این جدول را خلاصه کنیم.
ویرایش آسان ویدیو/صدا: خب این مورد کمی ابهام‌برانگیز است. از طرفی گوپرو توانایی عکاسی خام دارد و همین‌طور ضبط صدا از میکروفون‌های جداگانه را که بسیار امکان خوبی است. هر دو دوربین تنظیمات پیشین برای حالت‌های مختلف نور و کنتراست و غیره دارند اما گارمین از کنار دستگاه می‌تواند به یک میکروفن/هدست بلوتوثی متصل شود که در تنظیم صدای وایرلس به شما کمک بیشتری می‌کند. هر دو دوربین می‌توانند به کمک آداپتور به میکروفون‌های سیمی وصل شوند و البته گارمین امکان ذخیره و کپی  تنظیمات روی کارت حافظه را برای کپی کردن تنظیمات روی چند دوربین دارد. برای من به‌شخصه هیچ‌کدام به دیگری در این زمینه برتری قاطعی ندارند.
کسی که جیمبال دارد: اگر گیمبال لازم دارید، گوپرو جیمبال کارمای جدیدی را دارد که با دوربین‌های گوپرو هیرو ۵ هماهنگ می‌شود البته با هزینه‌ای نزدیک به ۲۹۹ دلار. در حال حاضر دوربین هیرو۵ با نسخه ارزان‌تری از جیمبال­ها کار می‌کند که ۲۰۰ دلار قیمت دارد. درحالی‌که جیمبال­های موجود برای گارمین VRIB اولترا ۳۰ چندان چنگی به دل نمی‌زنند. البته این وضعیت فعلاً برقرار است. به‌زودی یک شرکت ثانویه محصولی را برای استفاده همراه با این دوربین عرضه خواهد کرد.
کسی که درون دارد: بدون شک گوپرو هیرو ۵ بلک با درون کارما به بهترین شکل ممکن کار می‌کند (۷۹۹ دلار). البته می‌توانید دوربین‌های گوپرو و گارمین را به قسمت پایین تقریباً همهٔ درون‌های موجود متصل کنید اما بدون وجود جیمبال روی این درون‌ها ناامید خواهید شد. البته فکر می‌کنم خیلی­ها منتظرند ببینند درون جدید DJI Mavic چطور خواهند بود که البته همان قیمت ۷۹۹ دلار را هم دارند.اگر هم بخواهید با گوشی یا ریموت آن را کنترل کنید بهتر است مدل ۹۹۹ دلاری آن را بخرید.
یک‌بار دیگر باید گفت این دوربین‌ها بسیار به هم نزدیک‌اند و اینکه چه استفاده‌ای از آن دارید تعیین‌کنندهٔ انتخاب شماست. به گمان من برای سفر خصوصاً به ساحل گوپرو هیرو ۵ بلک گزینه بهتری است. اما اگر بخواهم به اسکی، کوهنوردی یا دوچرخه‌سواری بروم گارمین VRIB اولترا ۳۰ را ترجیح می‌دهم.

لوازم جانبی

لوازم جانبی گوپرو - گوپرو ایرانبرای گوپرو هیرو ۵ بلک شما خروارها لوازم جانبی وجود دارد. اساساً هرکدام از لوازم جانبی قبلی که روی قاب محافظ سوار نمی‌شدند، هنوز هم قابل‌استفاده هستند.درنتیجه هر نوع ماونت، ریموت کنترل، گیره و وسیلهٔ دیگری که قبلاً داشته‌اید هنوز قابل‌استفاده است.
چه چیزهایی قابل‌استفاده نیستند؟ تنها آن‌هایی که مربوط به قاب هستند. برای مثل قاب ضد آب دیگر قابل‌استفاده نیست چون گوپرو هیرو ۵ بلک اندکی از مدل‌های قبلی بزرگ‌تر است (۱-۲ میلی‌متر از همهٔ جهات).البته هر نوع جیمبالی که با ابعاد دوربین‌های قبلی هماهنگ بوده هم دیگر قابل‌استفاده نخواهد بود.باتری‌های هم ازنظر اندازه و نحوه اتصال متفاوت هستند.
از بین لوازم جانبی گوپرو این موارد به نظر من برتر از بقیه هستند:

 1. ماونت سه منظورهٔ گوپرو: این ماونت وسیله موردعلاقه‌ی من است.همهٔ محتوایی که در این مطلب آورده شده به کمک این پایه گرفته شده است. هم یک سه‌پایه است هم یک دستهٔ سلفی هم وسیله‌ای که با آن می‌توان دوربین را مثلاً در کنار ساحل روی زمین کار گذاشت.
 2. جیمبال Feiyu Tech G4-QD : برای گوپرو هیرو ۵ بلک من از جیمبال G4-QD استفاده می‌کنم. با دوربین‌های قبلی گوپرو هم از همین مدل استفاده می‌کردم. تنها نکته ناخوشایندش این است که دکمهٔ تعیین حالت ندارد. ولی نکتهٔ چندان مهمی هم نیست چون با فرمان صوتی می‌توانید حالت‌های را تغییر دهید. فکر می‌کنم که به‌زودی مدل‌های جدیدی از جیمبال­ها را از طرف شرکت فیوتک ببینیم.و البته جیمبال کارما را هم داریم که بعداً درباره‌اش صحبت خواهم کرد. متأسفانه من نمی‌توانم از جیمبال پوشیدنی گوپرو هیرو ۵ استفاده کنم چون اندازه‌اش برای من مناسب نبود.
 3. ماونت مخصوص دوچرخه K-Edge: من زیاد دوچرخه‌سواری می‌کنم و از این ابزار برای گرفتن ثابت‌ترین تصاویر ممکن استفاده می‌کنم. راستش را بخواهید چند نمونه از این ابزار را دارم. البته لوازم جانبی خاص گوپرو هیرو ۵ بلک هم به‌زودی به بازار خواهد آمد و بعداً درباره‌اش صحبت خواهیم کرد.

کوئیک کی: این ابزار برای انتقال سریع ویدیوها و عکس­ها از گوپرو به گوشی موبایل بسیار کاربردی است. به انتهای دوربین متصل می‌شود و از طریق کارت حافظه می‌توانید انتقال را انجام دهد. ابزاری ۲۰ دلاری و بسیار کارآمد.
ریموت ریمو:  این ابزار فقط یک ریموت استاندارد گوپرو برای کنترل دوربین از راه دور نیست بلکه توانایی ارسال فرمان صوتی را هم دارد. در ویدیوی زیر مفصل به آن پرداخته‌ام.

جیمبال کارما: جیمبال کارما ۲۹۹ دلار قیمت دارد. و به شما کنترل بعضی از عملکردهای دوربین را از روی دستهٔ آن می‌دهد.و البته تصویر تثبیت‌شدهٔ بی‌نقص و روانی که از یک جیمبال خوب انتظار می‌رود.

درون کارما: و حالا خود درون. بدون دوربین قیمت درون ۷۹۹ دلار است و اگر دوربین گوپرو هیرو ۵ بلک را همراه آن بخواهید ۱۰۹۹ دلار. یا با دوربین گوپرو هیرو ۵ سشن ۹۹۹ دلار. می‌توانید نتیجهٔ استفاده از آن را در ویدیویی که ثبت کرده‌ام ببینید.

خب لوازم جانبی زیادی وجود دارد که چیزی از آن‌ها نگفته‌ایم. برای لوازم جانبی ساده‌تر ازجمله ماونت­های چسبی و غیره به‌راحتی در آمازون قابل‌خرید و دسترسی است و به‌مراتب هم از خرید آن از گوپرو ارزان‌تر است. مثلاً یک بسته حاوی ۱۶ ماونت فقط ۱۲ دلار است. من بیشتر باتری‌ها و ماونت­های اضافی را از همین سایت تهیه کرده‌ام.

تمامی ویدیوهای ما از گوپرو هیرو ۵ و کارما

می‌توانید در کانال آپارات گوپرو ایران تمام ویدئوها موجود درباره دوربین‌های گوپرو و یک پلی لیست از دوربین‌های ورزشی که همهٔ دوربین‌ها را در آن معرفی کرده‌ایم را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

گوپرو هیرو 5 بلک - گوپرو ایرانمن با نظر مدیرعامل گوپرو موافق هستم که این مدل دوربین گوپرو همان چیزی است که همیشه در نظر داشتند ارائه کنند. گوپرو هیرو۵ بدون شک بهترین دوربین گوپروی موجود است. البته تا امروز.
اما سؤال اینجاست که آیا این دوربین بهترین دوربین ورزشی موجود در بازار هم هست یا نه. در جواب این سؤال من به شما می‌گویم که بسته به نیازها و ترجیح شخصی شما دارد چون رقابت بین این دوربین و دوربین گارمین بسیار نزدیک است. هر دو نکات مثبت و منفی جزئی دارند که می‌تواند برای شما تعیین‌کننده باشد.
بدون شک گوپرو جای پیشرفت در زمینه نرم‌افزاری را دارد، هم نرم‌افزار خود نمایشگر و هم پلت فرم ابری آن یعنی گوپرو پلاس. و البته ناگفته نماند که مکان‌یاب آن‌هم می‌تواند با پیشرفت، در ثبت سرعت و مواردی از این قبیل و انتقال آن به ویدیو به کمک دشور بهتر و کاربردی‌تر شود. در مواردی هم دیده می‌شود که دوربین به فشار دکمه‌ها پاسخ نمی‌دهد. مخصوصاً در پایان دادن به ضبط ویدیوها. البته کارت حافظه‌ای که استفاده کرده بودم کاملاً نو بود ولی بازهم نمی‌توان گفت که مشکل از کارت حافظه بوده یا دوربین.
بااین‌حال در پیشنهاد گوپرو هیرو ۵ به هیچ‌کس تردید نکنید این دوربین به‌خوبی کار می‌کند و کیفیت ویدیو و عکس‌های آن بسیار چشمگیر است.

Share this post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 20 =